Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Fara Categorie -> Fara Categorie
Întrebări
| Intrebarea nr. 3438 din data: 14-12-2010 pusa de Crisan Cosmina : · Cum este posibil ca drumul european Arad-Nadlac sa se strice in felul acesta dupa nici 2 ani,cine a incheiat acest contract ar trebui sa plateasca si cei de la acea firma ar trebui sa vina sa il repare in totalitate nu doar sa il carpeasca.
Intrebarea nr. 3427 din data: 05-12-2010 pusa de Mirela Ardelean : · Buna ziua,
Cui trebuie sa ma adresez pentru a semnala faptul ca pe str.Grivitei la nr.114, proprietarii au doi caini care au custile langa poarta. Aceasta fiind din fier forjat, cainii latra incontinuu (si cand spun aceasta nu exagerez cu nimic) la tot ceea ce misca pe strada. Doamna in cauza a fost rugata de nenumarate ori sa-si mute cainii macar cativa metri in interiorul curtii, dar refuza acest lucru, spunand ca ea este la servici toata ziua, nu o deranjeaza cu nimic latratul. Pe strada se afla cetateni cu copii mici, cetateni care vin obositi de la servici, iar acesti caini latra zi si noapte, fara sa te lase sa te odihnesti. Sunt multi proprietari de caini pe aceasta strada, dar nimeni nu procedeaza in acest fel.Pur si simplu a devenit imposibila odihna pe aceasta strada.
Intrebarea nr. 3424 din data: 01-12-2010 pusa de Precup Mihaela : · Indraznesc sa va scriu, pentru ca atat eu cat si vecinii din zona suntem foarte deranjati de tiganii care si-au facut sediu permanent(exceptie zilele foarte umede)langa lazile de gunoi din spatele restaurantului italian de la blocul 22.Pe langa ca extrag si imprastie imprejur si in curtile blocurilor continutul pungilor de gunoi, aduc cu ei copii pe care ii pun sa cerseasca, vin cu bautura si se imbata acolo,sunt agresivi,se mai incaiera..Te temi, mai ales ca se insereaza devreme sa treci pe alee spre casa. Atat administratorii blocurilor, cat si noi locatarii, am sesizat de nenumarate ori politia, jandarmii sau politia comunitara, dar fara mare efect.Va rugam facti ceva , orasul este practic invadat de vagabonzi.In jurul blocului Libelula, in fata magazinului Ziridava, la Catedrala noua, in zona Podgoria,de-a lungul bd. Revolutiei isi fac permanent veacul haite de tiganci cu puradei,tineri apti de munca,ce cersesc agresivi si obraznici si nu vor decat bani .De le dai ceva de mancare te injura si o arunca.Deci e clar ce e cu ei...Va rugam faceti ceva, caci in alte orase nu se intampla asa ceva.Ne facem de ras si e pacat.Multumim ca aveti aceasta rubrica si ca doriti sa faceti ceva pentru un oras mai bun.
Intrebarea nr. 3407 din data: 14-11-2010 pusa de Bugi Mirela : · Buna ziua stimati alesi.As avea cateva intrebari-sesizari:1-Locuind in zona Piata Agroalimentara,lipsa spatiilor de parcare a trecut deja in stadiul cronic.Zilnic se dau amenzi de catre Politia Comunitara(fapt laudabil)pentru parcare pe zona verde,pe trotuar...In toata zona pietei nu sunt parcari.In spatele blocului in care locuiesc sunt asazise gradini care pe langa faptul ca nu sunt ingrijite,mai arata si a periferie(cu buruieni inalte cat bradulpe alocuri)Ajung la intrebare:Pe aceste gradini,nu se pot amenaja spatii de parcarie 2-Tot langa piata se afla o cladire in care a functionat pe vremuri WC Public.Acum nu e decat sursa de putoare(scuzati cuvantul)in timpul verii.Piata a construit in incinta o anexa care functioneaza ca WC.Nu se poate darama cladirea dezafectata ?Si ultima,unde au disparut hintele din Locul de joaca aflat in zona ?Va multumesc pentru raspuns.
Intrebarea nr. 3405 din data: 14-11-2010 pusa de VIJULIE FLORIN : · Am parcat masina de Bd Dragalina. Am mers sa iau fise de pe Bd Revolutiei. am venit, am luat bilet parcare si vad in geam o ,,NOTA DE CONSTATARE,, La cateva masini departare erau 2 domni care faceau poze.Cat este timpul acordat celor care parcheaya pana asi lua biletul de parcare? Nu scrie nici pe aparat de taxat cat e timpul , nimeni nu stie nimic.
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 3438 din data: 14-12-2010 pusa de Crisan Cosmina : · Cum este posibil ca drumul european Arad-Nadlac sa se strice in felul acesta dupa nici 2 ani,cine a incheiat acest contract ar trebui sa plateasca si cei de la acea firma ar trebui sa vina sa il repare in totalitate nu doar sa il carpeasca.
|
Raspuns din data de 21-12-2010 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Primaria Municipiului Arad nu are in administrare DN7 (Arad - Nadlac). Va indrumam sa va adresati Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3427 din data: 05-12-2010 pusa de Mirela Ardelean : · Buna ziua,
Cui trebuie sa ma adresez pentru a semnala faptul ca pe str.Grivitei la nr.114, proprietarii au doi caini care au custile langa poarta. Aceasta fiind din fier forjat, cainii latra incontinuu (si cand spun aceasta nu exagerez cu nimic) la tot ceea ce misca pe strada. Doamna in cauza a fost rugata de nenumarate ori sa-si mute cainii macar cativa metri in interiorul curtii, dar refuza acest lucru, spunand ca ea este la servici toata ziua, nu o deranjeaza cu nimic latratul. Pe strada se afla cetateni cu copii mici, cetateni care vin obositi de la servici, iar acesti caini latra zi si noapte, fara sa te lase sa te odihnesti. Sunt multi proprietari de caini pe aceasta strada, dar nimeni nu procedeaza in acest fel.Pur si simplu a devenit imposibila odihna pe aceasta strada.
|
Raspuns din data de 21-12-2010 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Serviciul Ordine Publica din cadrul Politiei Comunitare Arad, a dat curs sesizarii dumneavoastra, o patrula de agenti deplasandu-se pe str. Grivitei nr. 114 din municipiul Arad (adresa indicata). In urma verificarilor efectuate, agentii comunitari nu au putut lua legatura nici cu proprietarul imobilului sus mentionat, acesta nefiind gasit la domiciliu, dar nici cu dumneavoastra, deoarece nu ati indicat adresa completa de domiciliu.
Tot cu aceasta ocazie, agentii comunitari au luat legatura cu domnul Toma Aurel, unul dintre vecinii dumneavoastra, care le-a declarat ca dansul nu este deranjat de cainii persoanei reclamate, precizand totodata, ca acestia nu fac zgomot de natura sa disturbe ordinea publica.
Ca urmare a celor prezentate, va rugam ca in situatiile in care sesizati ca sunt comise fapte de natura sa aduca atingere normelor de convietuire sociala, ordinii si linistii publice, producand tulburarea linistii locatarilor prin zgomote, sa apeleze de indata la Dispeceratul Politiei Comunitare Arad, la nr. de telefon 0257 - 939.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3424 din data: 01-12-2010 pusa de Precup Mihaela : · Indraznesc sa va scriu, pentru ca atat eu cat si vecinii din zona suntem foarte deranjati de tiganii care si-au facut sediu permanent(exceptie zilele foarte umede)langa lazile de gunoi din spatele restaurantului italian de la blocul 22.Pe langa ca extrag si imprastie imprejur si in curtile blocurilor continutul pungilor de gunoi, aduc cu ei copii pe care ii pun sa cerseasca, vin cu bautura si se imbata acolo,sunt agresivi,se mai incaiera..Te temi, mai ales ca se insereaza devreme sa treci pe alee spre casa. Atat administratorii blocurilor, cat si noi locatarii, am sesizat de nenumarate ori politia, jandarmii sau politia comunitara, dar fara mare efect.Va rugam facti ceva , orasul este practic invadat de vagabonzi.In jurul blocului Libelula, in fata magazinului Ziridava, la Catedrala noua, in zona Podgoria,de-a lungul bd. Revolutiei isi fac permanent veacul haite de tiganci cu puradei,tineri apti de munca,ce cersesc agresivi si obraznici si nu vor decat bani .De le dai ceva de mancare te injura si o arunca.Deci e clar ce e cu ei...Va rugam faceti ceva, caci in alte orase nu se intampla asa ceva.Ne facem de ras si e pacat.Multumim ca aveti aceasta rubrica si ca doriti sa faceti ceva pentru un oras mai bun.
|
Raspuns din data de 21-12-2010 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Serviciul Ordine Publica din cadrul Politiei Comunitare Arad a dat curs sesizarii dumneavoastra, o patrula de agenti comunitari deplasandu-se in nenumarate randuri in zonele indicate in sesizarea forumulata. In urma verificarilor efectuate, agentii comunitari au identificat si atentionat mai multe persoane fara adapost, carora li s-a pus in vedere obligatia de a respecta prevederile Hotararii Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 162/2006 privind gospodarirea municipiului Arad, precum si prevederile Legii nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice.
Mentional ca, Biroul Ordine Publica I a luat masuri de repartizare a unei patrule care sa verifice, supravegheze si sanctioneze nerespectarea prevederilor legale in ceea ce priveste curatenia, ordinea si linistea publica in zonele indicate de catre dumneavoastra.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3407 din data: 14-11-2010 pusa de Bugi Mirela : · Buna ziua stimati alesi.As avea cateva intrebari-sesizari:1-Locuind in zona Piata Agroalimentara,lipsa spatiilor de parcare a trecut deja in stadiul cronic.Zilnic se dau amenzi de catre Politia Comunitara(fapt laudabil)pentru parcare pe zona verde,pe trotuar...In toata zona pietei nu sunt parcari.In spatele blocului in care locuiesc sunt asazise gradini care pe langa faptul ca nu sunt ingrijite,mai arata si a periferie(cu buruieni inalte cat bradulpe alocuri)Ajung la intrebare:Pe aceste gradini,nu se pot amenaja spatii de parcarie 2-Tot langa piata se afla o cladire in care a functionat pe vremuri WC Public.Acum nu e decat sursa de putoare(scuzati cuvantul)in timpul verii.Piata a construit in incinta o anexa care functioneaza ca WC.Nu se poate darama cladirea dezafectata ?Si ultima,unde au disparut hintele din Locul de joaca aflat in zona ?Va multumesc pentru raspuns.
|
Raspuns din data de 21-12-2010 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
- In functie de fondurile disponibile pe anul 2010, Primaria Municipiului Arad va programa si executa lucrari de amenajare de parcari in zona Pietei Agroalimentare.
- Cladirea mentionata de dumneavoastra in sesizare a fost luata in evidente si va fi demolata in cursul anului 2011.
- Leaganele din locul de joaca mentionat de dumneavoastra au fost demontate in vederea repararii acestora.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3405 din data: 14-11-2010 pusa de VIJULIE FLORIN : · Am parcat masina de Bd Dragalina. Am mers sa iau fise de pe Bd Revolutiei. am venit, am luat bilet parcare si vad in geam o ,,NOTA DE CONSTATARE,, La cateva masini departare erau 2 domni care faceau poze.Cat este timpul acordat celor care parcheaya pana asi lua biletul de parcare? Nu scrie nici pe aparat de taxat cat e timpul , nimeni nu stie nimic.
|
Raspuns din data de 07-12-2010 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Hotararea Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 249/2006 nu prevede o perioada de timp pentru achizitionarea tichetului de parcare si parcarea autovehiculului. Conform Codului rutier, parcarea autovehiculului se aplica pentru proprietarul autovehiculului care se afla oprit pentru o perioada mai mare de 5 minute.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|